Swing Band Tábor
Vyhledávání:
Historie
Historie stručně
Swing Band Tábor vznikl v roce 1986 a z původního‚ barokního nonetu "Jihočeský žesťový soubor" se přes dechovku s názvem "Baťova kapela" přetransformoval až do bigbandového obsazení.
V těchto obdobích se v kapele vystřídali kapelníci Zdeněk Prášek, Jiří Chlumecký a Jakub Valeš.
Historie kompletní
Zdeněk Prášek
Orchestr založil trumpetista Zdeněk Prášek, původně jako barokní nonet "Jihočeský žesťový soubor" v roce 1986. Původně hrál barokní hudbu – pod vlivem Douglase Bostocka (v té době ředitele hudební školy v Kostnici) – a to ve složení Zdeněk Prášek, Vladimír Suda a Jaroslav Hromádka (tpt), Šárka Prášková a Ctibor Viška (cor), Zdeněk Prášek ml. (euph), Marcel Dončuk (tbn), Tomáš Goll (t), Jiří Pfaifr a Douglas Bostock (dir). (1. vystoupení 29. a 30. 3. 1986 na Muzikantském plese v hotelu Palcát v Táboře).
V krátkém čase se soubor ustálil na obsazeni 4 trpt, 2 tbn, 2 horn, tuba.
Po seriích vánočních koncertů a koncertů klasické hudby – v kapele v té době prošli hudebníci jako Zdeněk Prášek, Vlastimil Metelec, Richard Mlázovský, Josef Baloun, Petr Havlíček, Vladimír Suda, Jaroslav Hromádka, Miroslav Drešler, Karel Křepelka (tpt), Šárka Prášková, Pavel Hanousek, Václav Kraus, Josef Vavřinec (cor), Zdeněk Prášek ml., Viliam Béreš (euph), Marcel Dončuk, Josef Janda, Petr Metelec, Jaroslav Janák (tbn), Tomáš Goll, Zdeněk Hovád, Miroslav Zich, Jaroslav Kaplan (t), Jiří Pfaifr, Jiří Voběrek, Josef Janda, Douglas Bostock (dir) a další.
Mezi největší úspěchy lze rozhodně zařadit vítězství na "Mezinárodní soutěži netradičních orchestrů" 5. 1. 1989 v pražské Lucerně. V květnu 1989 orchestr absolvoval zájezd do Běloruska.
Dne 3. 2. 1990 sehnal známý orchestru (tanečník Jaroslav Kohout) vystoupení na akci Čedoku v Českém Krumlově. Pořadatelům nasliboval, že pro tuto kapelu není problém zahrát cokoliv – dechovku, swing, a vůbec. A vzniklo dilema, zda zkusit doopravdy swing zahrát, nebo o vystoupení přijít. Nakonec tedy Zdeněk Prášek posbíral několik skladeb z archivu Orchestru závodního klubu Sezimovo Ústí II a za měsíc se nazkoušelo prvních dvanáct písní, kde nebylo moc hraní pro saxofony, protože saxofony kapela neměla. Původní nápad, jak využít notového materiálu, popisuje tehdejší člen orchestru Richard Mlázovský takto: "Zdeněk Prášek věděl o notovém archivu – pozůstatku po starém orchestru Aloise Růžičky (Taneční orchestr TOKS) – a původní plán byl takový, že my jsme v té době měli barokní nonet, takže party trumpet a trombonů budeme hrát naživo my. Part saxofonů se přepsal pro klávesy, které hrál Jarda Mládek. Ten se ještě staral o zvukovou aparaturu. Hrál i na klarinet a sax, a tak jsme jej později využili při rozšíření kapely o saxofony. Na bicí jsme přizvali Luboše Březinu a baskytaru hrál Karel Nováček, který působil také v "žesťáku" na tubu. Úspěch se sice dostavil, ono vystoupení dopadlo k našemu překvapení docela dobře. Bylo to hektické a kvalitu jsme nahrazovali hlavně živelností. Je potřeba zdůraznit, že členové souboru, ač kvalitní muzikanti, nikdy swing nehráli. Jediný, kdo zažil éru swingu, byl kapelník Zdeněk Prášek. Samozřejmě jsme zjistili, že to na ty klávesy nejde. Tak jsme kapelu rozšířili na tři saxofony. Jiří Musil a Karel Biško (alt sax) a Jaroslav Mládek přešel z kláves na tenor saxofon. Pavel Hanousek (horn) hrál piano a varhany."
V roce 1990 začala kapela jezdit do Vídně, kde se na objednávku hrála i jihočeská dechovka, a tak kapela hrála repertoár: barokní hudbu, dechovku a swing. Po čase ještě přibrala (pod vlivem Lumíra Rataje z Jindřichova Hradce) dixieland.
Ohledně názvů – už v té době se orchestr jmenoval Jihočeský žesťový soubor, když hrál swing, tak Swing Band Tábor, a když dechovku, tak Baťova kapela (Sezimovo Ústí II zakládal Tomáš Baťa jako obytnou zónu pro místní továrnu na výrobu obuvi, a Sezimovu Ústí II se také někdy přezdívalo "Baťov").
Repertoir z té doby tvořila swingová hudba – většinou notový materiál závodního klubu Sezimovo Ústí II (Dívka v modrém, In the mood, Americká patrola, Stormy weather); dechovka – převažující repertoár L. Kubeše – přesto se kapela zúčastnila v roce 1992 finále soutěže "Zlatá křídlovka" v Mikulově; dixieland (tpt – Zdeněk Prášek, cl – Jiří Musil, ts – Karel Biško, tbn – Jiří Chlumecký, pi – Jiří Voběrek/Pavel Hanousek, bj/voc – Jaromír Kuttelwascher, tb – Pavel Kucman) a barokní hudba/koledy (4tpt, 2tbn, 2horn, tb).
Do roku 1995 značnou část hudebníků tvořili členové Posádkové hudby Tábor (Jaromír Petrů, Jiří Richter, Pavel Hanousek, Zdeněk Hovád a další). Baťova kapela v té době hrála na plesech, městských a firemních akcích v Jihočeském kraji, i jinde (v roce 1992 silvestrovský program v Grandhotelu PUPP v Karlových Varech). Často jezdila vystupovat do Rakouska, zejména do vídeňského Prátru na Noční plesy, na plesy do Linze a Salzburgu a taneční kursy do Linze. Vystupovala také často na tanečních soutěžích jak v Čechách, tak v Rakousku.
Jiří Chlumecký
Orchestr hrál od té doby v obsazení 2 voc – Pavla Brančová, Jaromír Kuttelwascher, 5sax (2as Jiří Musil, Karel Biško, 2ts Jaroslav Mládek, Luděk Hubka (Josef Čech), bs – Jan Dafčík (Miroslav Pecháček)), 3tpt – Zdeněk Prášek, Jiří Mach, Richard Mlázovský (Karel Mach), 2–3tbn – Jiří Chlumecký, Jakub Valeš, Jaromír Petrů (Radek Hruška), pi – Jiří Voběrek (Pavel Kucman), bg – Karel Řeřicha (Ladislav Bleha), dr – Václav Král. Repertoir se posunul spíše k swingové hudbě. A vzhledem k tomu, že Jiří Chlumecký byl v té době studentem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, začal proudit do orchestru kvalitnější notový materiál, převážně jazzových standardů (Strings of pearls, Rat race, Four Brothers, úpravy V. Kozla).
Jakub Valeš
Vedení orchestru převzal na začátku roku 2002 Jakub Valeš. Orchestr rozšířil na 5sax, 4tpt, 4tbn, pi, g, bg, dr, 2 voc. V roce 2002 došlo k výměně zpěvačky a zpěváka za dvě nové zpěvačky. V té době Pavla Brančová odešla na mateřskou dovolenou a Jaromír Kuttelwascher přestal zpívat a věnuje se komunální politice. Orchestr po konkursu na místo zpěvačky přijal dvojici zpěvaček (Kratochvílová, Fürbachová), kterou poté ještě po roce obměnil na současný stav (Renata Tousková před mateřskou dovolenou zpívala v TO Heřmánek).
V letech 2002 až 2006 účinkoval Swing Band Tábor na mezinárodní výstavě cestovního ruchu v německém Pasově (1994), reprezentoval město Tábor na přehlídce české kultury v německém partnerském městě Kostnici (1994), na EUROFESTU ve francouzském Dole (1998 a 2006) a pořádal festival Big bandů s názvem BIG BAND TIME 2006. Pravidelně hraje na akcích města Tábor, festivalech a plesech v celé ČR. Počet vystoupení v roce 2006 dosáhl deseti plesů a dvaceti koncertů (v plném obsazení – cca dvacet hudebníků).
Členové v roce 2004 (v závorce je rok příchodu do orchestru):
as – Jan Halák (2000), Miroslav Pecháček (1998); ts – Josef Čech (1998), Jaroslav Mládek (1988); bs – Zdeněk Straka (2000); tpt – Jaroslav Bouma (1997), Jiří Mach (1993), Štěpán Tůma (2003), Josef Musil (2001); tbn – Jakub Valeš (1994), Jiří Chlumecký (1993), Radek Hruška (2000); g – Josef Okrouhlík (1999); pi Jiří Voběrek (1993)/Jaroslav Bárta (2002); bg – Tomáš Vichta (2001); dr – Václav Král (1993); voc – Renata Tousková (2003), Petra Kratochvílová (2002).
V roce 2007 natáčí Swing Band Tábor CD snímek "SWING BAND TIME – 2007". Původní záměr byl jako doprovodná hudba k amaterskému filmu "Marylin". Zda vznikl i film, nevíme... Nicméně tento snímek slouží jako kvalitní prezentace orchestru. Nahrával Ladislav Tupý (Bellatrix - Čtyřkoly u Prahy). Nahrávalo se v táborském Divadle Oskara Nedbala,i ve Čtyřkolech u Prahy. Videoklip k písni Peter Gunn natáčel v Kulíkově kavárně 4. 8. 2007 Ondřej Karpíšek a David Háva - KAFIS Film.
V letech 2007-2010 byly provedeny některé změny v obsazení orchestru. Odchod J. Čecha do penze, nově Vlastislava Keřková, L. Novotný. Hledání nových trumpetistů - přes několik pokusů až k stavu Bouma, Tůma, Mach, Musil, Dětský, Kos. Výměna trombonistů - odchod R. Hrušky k dechovce, nově Studnička, Janda; a změna na postu pianisty, kdy pro celkovou hudební vytíženost J. Bártu vyměnil J. Čechtický
V tomto období taktéž byly nazkoušeny některé speciální programy:
Vánoční koncerty - 19. a 20. prosince 2007 (Tábor, Písek). České a česky zpívané koledy v úpravách M. Svobody, M. Kumžáka, V. Kozla a J. Valeše. Zpíval příležitostný sbor o patnácti zpěvácích. Představení vyprodáno...
Pocta Franku Sinatrovi - jaro 2009 - spolu se slovinským zpěvákem Paulem Batto jr. nazkoušen program těch nejznámějších písní Franka Sinatry.
V roce 2008 jsme se zůčastnili dechového festivalu v rumunské Sighisoaře a v roce 2009 v německé Kostnici 25 let přátelství měst Tábor-Kostnice.
Členové orchestru v roce 2010 (v závorce je rok příchodu do orchestru):
as – Jan Halák (2000), Vlasta Keřková (2007); ts – Ladislav Novotný (2005), Jaroslav Mládek (1988); bs – Zdeněk Straka (2000); fl a saxy - Miroslav Pecháček (1998); tpt – Jaroslav Bouma (1997), Štěpán Tůma (2003), Jiří Mach (1993), Petr Dětský (2008), Ondřej Kos (2008), Josef Musil (2001); tbn – Jakub Valeš (1994), Jiří Chlumecký (1993), Josef Janda (2006), Jan Studnička (2005); g – Josef Okrouhlík (1999); pi Jiří Voběrek (1993)/Josef Čechtický(2009); bg – Tomáš Vichta (2001); dr – Václav Král (1993); voc – Renata Tousková (2003), Petra Kratochvílová (2002).
V roce 2010 jsme uspořádali první OFICIÁLNÍ PLES SWING BANDU TÁBOR (3. 12. 2010 - Hotel MAS - Mikulášský ples)
Rok 2011
V roce 2011 jsme nazkoušeli a odehráli speciální koncert s orchestrem Bolech (11. 3. 2011) v táborském Divadle Oskara Nedbala. Do muzikantského nebe odešel Josef Musil (trumpeta) a povedlo se nám přemluvit Jiřího Musila k návratu (od r. 2005). Příchod Jana Mlázovského (trombon) a zájezd do Slovinské Skofja Loky. Poprvé zahajujeme Táborská setkání (na hlavním podiu, Žižkovo náměstí - pátek 19 hod - v tu dobu cca 8-10 tis. posluchačů). Ples jsme poprvé odehráli v Táboře na Střelnici (přes 400 tančících návštěvníků, ve spodním sále kapela Čtyřválec).
Rok 2012
15 let skupiny Peshata. Zaranžováno cca 18 písní pro punkovou kapelu s doprovodem 14 dechů + sbor + perkuse (jediný, kdo se nevešel do sestavy byl basista Tomáš Vichta, který to ovšem vše dokumentoval fotograficky). Odehráno 6 vystoupení (Tábor, Praha Rock Café, Staré Město pod Sněžníkem, MIGHTY SOUNDS a pod...). Koncert na Festivalu v polském Rybniku - Miedzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. V době prohibice jsme, namísto Táborských setkání, ve Slovinské Skofja Loce - festival Loka Jo Piha. Všude zaznamenán (i v tisku) úspěch. Ples na Střelnici, v malém sále kapela Weramon.
Rok 2013-2014
Příchod trumpetisty Ondřeje Jirky. Sekce většinou ve složení Dětský (lead), Tůma, Kos, Jirka, Mach. Zahajujeme Táborská setkání. Vystoupení na MIGHTY SOUNDS. Na Střelnici hrajeme Silvestra 2013, Ples 2014 - "Po čertech dobrý".
Rok 2015
Petra Kratochvílová změnila jméno na Bártová a je na mateřské dovolené. Vystupujeme v pražské Redutě. Koncertní pásmo k 70. letům od konce II. sv. války. Účast na Mezinárodním festivalu Česká Kamenice 2015. Získali jsme ZLATÉ PÁSMO, a to ve společnosti Big Band Nowosolski (Pl), JH Big Band Hradec Králové, Jazz Punt Big Band (Slo). Navíc Renata Tousková čestné uznání poroty (Slováček, Hybš atd.) za zpěv. Ples Swing Bandu se neodehrává na Střelnici, ale v Želči s rautem Pavla Mináře.
Rok 2016
Odehráno 21 vystoupení (Reprezentační ples města České Budějovice, Český Krumlov, Milevsko, ples v Písku, Jihlavě, ples lékařů, zemědělců, vystoupení na Mighty Sounds, v Jazzklubu Reduta, na Táborských setkáních a další). Ples Swing Bandu je podruhé v Želči - s rautem Pavla Mináře.
Hlavní program tohoto roku je ovšem natočení CD s názvem "Do Pyžam!" Natočili jsme 13 písní, z toho dvě autorské (Valeš-Bína, Valeš-Blažek). Ostatní převzaté s texty Petra Bíny a aranžemi Jakuba Valeše. Natáčení proběhlo mezi 9.-10. 4. 2016 se zvukařem Michalem Steinzem a za dirigování Jiřího Voběrka.
Dne 26.11.2016 jsme CD pokřtili na koncertě v Divadle Oskara Nedbala v Táboře a spolu s tím oslavili 30 let kapely. Za účasti Zdeňka Práška, Pavly Brančové, a dalších bývalých členů kapely.
Rok 2017
V kapele z časoprostorových důvodů přestal vystupovat Jiří Voběrek (žije v Praze) a do kapely nastoupil Matěj Zelenka (piano, zpěv). Vystoupení v pražské Redutě, Písku, Prachaticích, Milevsku, Soběslavi a jinde. Ples je tentokrát "Pyžamovej bál" dne 9. 12. 2017
Rok 2018
Nejvíc vystoupení - 26 - v historii kapely. Z toho jedenáct věnováno stému výročí vzniku Československé republiky. Program s názvem "Od Masaryka až k nám!" kde jsme mapovali písněmi z různých období naší stoletou historii. Na post trumpety se po letech vrací Robert Šmíd.
Rok 2019
Koncertní program v Divadle Oskara Nedbala, poskládaný z písní obsahující křestní jména (Barborka, Tereza apod.) Na festivalu v České Kamenici jsme obsadili bronzové pásmo, ale obě zpěvačky (Renata Tousková za píseň Modlitba pro Martu, a Petra Bártová za píseň Sous le ceil de Paris) získaly zvláštní cenu poroty. V autorské soutěži zvítězil Josef Čechtický s písní "Už ani Muk, pane D!". Z kapely odchází trumpetista Ondřej Jirka.
Rok 2020
Po slibném začátku roku, kde jsme odehráli několik plesů, mezi nimi i "Výroční ples města Tábora" k 600 letům založení města, jsme stihli ještě natočit živý koncert v českobudějovickém studiu Českého Rozhlasu. Poté nám události okolo Covid19 ukončily celou sezónu. A vyjma jednoho vystoupení v létě jsme si vlastně vůbec nezahráli. Ani jsme na jaře a na podzim nezkoušeli. Pouze jsme se scházeli on-line na "Popovídání, místo zkoušky". V létě jsme nazkoušeli program "Pocta divadlu Semafor", ovšem jen s jedním vystoupením. Z kapely odchází ze zdravotních důvodů Jiří Chlumecký a z rodičovských důvodů Vlasta Keřková. Na trombon na místo Jiřího Chlumeckého přichází Rostislav Janda.
Rok 2021
Mizérie s počtem vystoupení ruku v ruce společenské situaci pokračuje. Vystupujeme pouze v létě s programem "Pocta Divadlu Semafor", na Tanečním večeru Hany Stehlíkové na Žižkově náměstí, na Táborských setkáních a na Swingovém festivalu v Polné. Pravda, že vždy s vřelým a silným ohlasem. Do Prahy k Hudbě hradní stráže odchází trombonista Jan Mlázovský a na jeho místo nastupuje Štěpán Heřmánek.